اکتوفرون
عوارض جانبی احتمالی اکتوفرون
علائم شبه سرماخوردگی
اغلب بیمارانی که اکتوفرون دریافت می کنند، دچار علائم شبه سرماخوردگی (تب، لرز، تعریق، درد عضلانی و خستگی) در شروع درمان می شوند. معمولا این علائم تا یک روز پس از تزریق طول می‌کشند. شما می توانید جهت کنترل این علائم، تزریق اکتوفرون را عصرها انجام داده و همزمان دارویی مثل استامینوفن یا قرص سرماخوردگی جهت کاهش درد و کنترل تب مصرف کنید.
واکنشهای پوستی
بعضی از بیماران پس از مصرف اکتوفرون دچار درد یا قرمزی در محل تزریق می شوند و در موارد بسیار نادر ممکن است نکروز پوستی ایجاد گردد. استفاده از کمپرس سرد و تغییر چرخشی محل تزریق باعث کاهش این عوارض می گردد.
افسردگی
تعداد کمی از بیمارانی که اینترفرون مصرف می‌کنند، دچار افسردگی و یا اضطراب شدید می‌شوند. درصورتیکه احساس غمگینی یا ناامیدی دارید این موضوع را با یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود درمیان گذاشته و به پزشک خود نیز اطلاع دهید.
مشکلات کبدی
عملکرد کبد شما ممکن است بعد از مصرف اکتوفرون تحت تاثیر قرار گیرد. درصورتیکه علائم تغییر در کبد، مثل زرد شدن پوست و سفیدی چشم و کبودشدن سریع پوست اتفاق افتاد، سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.
مشکلات خونی
سطح گلبولهای سفید خون (سلولهای مقابله کننده با عفونت)، گلبولهای قرمز خون یا سلولهایی که در تشکیل لخته نقش دارند (پلاکتها) ، ممکن است پس از مصرف اکتوفرون کاهش یابد. درصورتیکه مقدار کاهش شدید باشد، توانایی شما در مقابله با عفونت کاهش می یابد و ممکن است شما احساس خستگی یا سستی کنید و یا باعث تسریع خونریزی یا خونمردگی گردد. پزشک شما ممکن است از شما بخواهد که، آزمایشات خون را به صورت دوره ای انجام دهید.
واکنشهای آلرژیک
در موارد بسیار نادر ممکن است پس از مصرف اکتوفرون، دچار واکنشهای آلرژیک شدید که منتهی به سختی تنفس گردد، شوید. واکنشهای آلرژیک میتواند بعد از اولین بار مصرف دارو یا بعد از چندین بار مصرف آن اتفاق بیفتد. واکنشهای آلرژیک با شدت کمتر مانند راش(ضایعات پوستی)، خارش، یا التهاب دهان یا زبان ممکن است اتفاق بیفتد. در صورتیکه دچار واکنش آلرژیک شدید، بلافاصله مصرف دارو را قطع نموده و با پزشک خود تماس بگیرید.
مشکلات تیروئید
عملکرد غده تیروئید بعضی از بیمارانی که اکتوفرون مصرف می کنند، ممکن است تغییر یابد. علائم این تغییر شامل احساس همیشگی سرما یا گرما، تغییر در وزن (افزایش یا کاهش) بدون تغییر رژیم غذایی و فعالیت یا تغییر احساسات می باشند.
صرع
تعداد کمی از بیماران در حین مصرف اکتوفرون دچار صرع می شوند، حتی بیمارانی که قبلا سابقه صرع نداشته‌اند. البته مشخص نشده است که صرع با تاثیرات بیماری ام‌اس مرتبط است یا با اثرات دارو یا با ترکیبی از هر دو. درصورتیکه حین مصرف اکتوفرون دچار حملات صرع شدید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.
مشکلات قلبی
اینکه آیا اکتوفرون تاثیر مستقیمی بر قلب دارد یا نه، هنوز مشخص نشده است. البته بعضی از علائم مشکلات قلبی شامل تورم غوزک پا، کوتاه شدن تنفس، کاهش توانایی در انجام فعالیت، ضربان قلب تند، درد قفسه سینه، افزایش نیاز به ادرار کردن در طول شب و عدم توانایی در صاف دراز کشیدن، ممکن است ایجاد شود. درصورتیکه متوجه هر یک از علائم فوق یا سایر علائم قلبی حین مصرف اکتوفرون شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.


The Rolex's top Observatory chronometer, which has been cheap watch tested only after the movement has been put into the perpetual watches watch case, has an average error of less than two seconds per day, more than two times more accurate than the omega uk average chronometer certified chronometer.