محصولات
بازی کنید و بهتر شوید
اختلال حافظه، یکی از علائم شایع در بیماران مبتلا به ام‌اس به شمار می‌رود. درصد قابل توجهی از افراد مبتلا به این بیماری مشکلات حافظه، توجه، تمرکز و همچنین پردازش اطلاعات را تجربه می‌کنند. این مشکلات می‌توانند در هر دو مرحله قبل و بعد از بیماری و حتی قبل از بروز هرگونه ناتوانی جسمی ظاهر شوند. اما خوشبختانه همه بیمارانی که دچار چنین مشکلاتی می‌گردند دچار اختلال در عملکرد روزانه خود نمی‌شوند.
برای مثال حدود 50 درصد از افراد مبتلا به ام‌اس به درجاتی از اختلال حافظه مبتلا می‌شوند، اما این معضل تنها در فعالیت های روزمره 5 تا 10 درصد از این افراد اختلال قابل توجهی ایجاد می‌کند.
یکی از انواع اختلال حافظه، اختلال در حافظه کوتاه مدت است، در این بیماران فعالیتهایی مانند به خاطر سپردن نام و یا شماره تلفن مختل می‌شود. نمونه‌های دیگر از اختلال حافظه کوتاه مدت عبارتند از فراموش کردن فرستادن یک نامه، یا رفتن به یک اتاق و فراموش کردن چیز که فرد به دنبال آن می‌گشته ‌است. همچنین بیماران ممکن است دچار مشکل در تصمیم گیری و برنامه ریزی نیز شوند.
شناخت این علائم اولین گام در شروع یک برنامه مدیریت حافظه است. مطالعات نشان داده که بازیها و یادگیری مسائل جدید، می‌تواند به مغز شما برای ایجاد مسیرهای جدید کمک کند و انجام برخی از بازیهای هوش نیز کمک می کند که سرعت عمل شما افزایش یابد. انجام بازیهای فکری مانند بازیهای کلمه و پازل به بهبود توجه و تمرکز کمک کرده و همچنین باعث سرگرمی بیمار می‌شود.
بنابراین توصیه می شود که برای کمک به حافظه‌تان بطور روزمره فعالیتهای فکری و ذهنی کوچک و ساده‌ای مانند موارد زیر را انجام دهید.
انجام پازل، جدول کلمات متقاطع
خواندن کتاب، مجله و روزنامه‌
انجام بازیهای فکری مانند سودوکو
انجام تمرینات حافظه مانند به یادآوری اعداد و شماره ها
همانگونه که اشاره شد، اختلال در حافظه کوتاه مدت در مراحل اولیه این بیماری ظاهر می شود و ممکن است در ابتدا نامحسوس باشد و یا با شروع علائم فیزیکی نادیده گرفته شده و تحت الشعاع قرار گیرد. گاهی اوقات اضافه شدن مشکلاتی مانند افسردگی و خستگی در یک دوره کوتاه ممکن است باعث اختلال بیشتری در عملکرد حافظه کوتاه مدت شود. بنابراین بهتر است قبل ازاینکه اختلال حافظه موجب ایجاد اختلال در کار و زندگی شما گردد، ضمن استفاده از شیوه ها و ابزارهای فوق‌الذکر با متخصص مغز و اعصاب خود نیز مشورتی داشته باشید تا پزشک شما بتواند با تشخیص زود هنگام، استراتژی درمانی و راه حل مناسبی را برای کاهش مشکلات شما در نظر بگیرد.

برخی از بازی‌های تقویت حافظه برای بیماران ام‌اس
برای دانلود هر بازی روی دکمه مربوطه کلیک کنید.لینک دانلود Flash playerیرای ویندوز (IE)
لینک دانلود Flash player یرای ویندوز (Firefox, Opera, etc.)
لینک دانلود Flash player برای Mac OS
لینک دانلود Adobe Air برای ویندوز
لینک دانلود Adobe Air برای Mac OS

The Rolex's top Observatory chronometer, which has been cheap watch tested only after the movement has been put into the perpetual watches watch case, has an average error of less than two seconds per day, more than two times more accurate than the omega uk average chronometer certified chronometer.