محصولات

خیلی از افراد در زمان تشخیص بیماری ام‌اس در دهه‌های بیست و سی زندگی هستند، درست زمانی که می‌خواهند تشکیل خانواده بدهند. بنابراین از اولین سوالاتی که خانمهای جوان از ابتدا در ذهن دارند این است که آیا می‌توانند بچه‌دار شوند ، آیا بارداری باعث بدتر شدن بیماریشان خواهد شد و آیا فرزندانشان هم به ام‌اس مبتلا می‌شوند.
پزشکان قبلا فکر می‌کردند حاملگی و ام‌اس با هم جور در نمی‌آیند. آنها معتقد بودند حاملگی و زایمان می‌تواند بیماری مادر را بدتر کند یا ممکن است مادر قادر به ادامه حاملگی نباشد یا صاحب فرزند ناسالمی شود. اما تحقیقات جدید نشان دادند که توانایی بچه‌دار شدن در زنان مبتلا به ام‌اس با دیگر افراد تفاوتی ندارد و آنها می‌توانند صاحب فرزندان کامل، رسیده و سالم شوند، بدون هیچ‌گونه افزایش احتمال سقط یا نا‌هنجاری جنینی.
احتمال ابتلا به ام‌اس در کودکانی که پدر یا مادرشان مبتلا به ام‌اس باشند، نسبت به کودکان دیگر جامعه کمی بیشتر است، اما این احتمال تقریبا کم است (حدود 3 تا 5 درصد).

حاملگی فعالیت بیماری را کاهش می‌دهد! تعجب نکنید! به طور طبیعی، هورمونهای حاملگی فعالیت سیستم ایمنی مادر را کاهش می‌دهند تا در نتیجه بدن مادر، جنین در حال رشد را به عنوان یک غریبه پس نزند. این امر به نوبه خود در بهبود ام‌اس موثر است، زیرا کاهش فعالیت سیستم ایمنی احتمال بروز عودهای بیماری را کم می‌کند. تعداد زیادی از خانمهای مبتلا به ام‌اس می‌گویند زمانی که باردار هستند، به قدری حالشان خوب است که آرزو می‌کنند ای کاش همیشه باردار باقی می ماندند!
اما در طول سه تا شش ماه پس از زایمان و بازگشت سطح هورمونهای حاملگی به حد طبیعی، احتمال بروز عود به صورت بارزی افزایش می‌یابد و به میزان قبل از حاملگی می‌رسد. بهترین راه برای پیش بینی احتمال عود پس از زایمان این است که میزان عودهایتان را در طول یک سال قبل از حاملگی بررسی کنید. هرچه ام‌اس شما قبل از حاملگی فعال‌تر بوده باشد، احتمال عود بعد از زایمان بیشتر خواهد بود. در اینگونه موارد ممکن است پزشک توصیه کند که بلافاصله بعد از زایمان، مصرف داروهای کنترل‌کننده را از سر بگیرید و یا ممکن است اقدامات درمانی دیگری را در نظر بگیرند.
خبر خوب اینکه با وجود افزایش احتمال عود پس از زایمان، حاملگی تاثیری بر میزان ناتوانی نهایی فرد ندارد، و زنان مبتلا به ام‌اس که یک بار یا بیشتر تجربه حاملگی داشته‌اند، در دراز مدت ناتوان تر نمی‌شوند.

در دوره حاملگی قاعده بر این است که جهت جلوگیری از بروز مشکل برای جنین، حتی‌الامکان داروی کمتری استفاده شود. بیشتر داروهای کنترل‌کننده ام‌اس برای دوران بارداری یا شیر‌دهی مورد‌تایید نیستند. بنابراین اکیدا توصیه می‌شود که در صورت تصمیم به بارداری، پزشکتان را در جریان قرار دهید تا حداقل از یک ماه قبل از اقدام به حاملگی مصرف داروهای کنترل کننده متوقف شود. همچنین اگر در حین مصرف دارو به طور ناخواسته باردار شدید، بدون فوت وقت، موضوع را به اطلاع پزشکتان برسانید.
از بدون دارو ماندن در دوران بارداری هراس به دل راه ندهید، زیرا همانطور که گفتیم هورمونهای حاملگی باعث مقداری محافظت در مقابل فعالیت بیماری می‌شوند.

شیردهی برای زنان مبتلا به ام‌اس ممنوع نیست؛ باعث افزایش احتمال عود ام‌اس نمی‌شود و برای نوزاد هم خیلی مفید است؛ اما تنها دلیلی که ممکن است پزشکتان شما را از این کار باز دارد این است که احساس کند جهت کاهش احتمال عود، لازم است که بلافاصله بعد از زایمان، مصرف داروهای کنترل کننده‌تان را از سر بگیرید. در این صورت می‌بایست از شیر خشک استفاده کنید.

ام‌اس در تولید اسپرم و تخمک اختلالی ایجاد نمی‌کند، بنا براین توانایی بچه‌دار شدن در افراد مبتلا به ام‌اس با دیگر افراد تفاوتی ندارد و این بدان معناست که شما و همسرتان هم برای کنترل و پیشگیری از بارداری لازم است مثل دیگران اقداماتی انجام دهید. به خصوص با توجه به تاثیر منفی داروهای کنترل‌کننده ام‌اس بر روی جنین، استفاده از یک روش جلوگیری از بارداری مطمئن در حین مصرف این داروها بسیار مهم است.
بعضی از داروهایی که در درمان علائم ام‌اس به کار می‌روند مانند کورتونها، داروهای ضد تشنج و آنتی بیوتیکها می‌توانند اثر‌بخشی داروهای ضد‌حاملگی خوراکی را کم کنند. بنابراین اگر خانمی هر‌یک از این داروها را مصرف می‌کند، توصیه می شود از روشهای مکمل پیشگیری نیز استفاده نماید.

The Rolex's top Observatory chronometer, which has been cheap watch tested only after the movement has been put into the perpetual watches watch case, has an average error of less than two seconds per day, more than two times more accurate than the omega uk average chronometer certified chronometer.