محصولات

وظیفه متخصصین بازتوانی- شامل روانپزشکان، فیزیوتراپیستها، کاردرمانگرها و متخصصین گفتار درمانی- کمک به شما در حفظ کارایی و راحتی در بالاترین سطح ممکن، علیرغم هر اختلال احتمالی ناشی از ام‌اس می‌باشد. این متخصصین می‌توانند در مشخص‌کردن راهکارهایی جهت کمک به کارایی بهینه شما و تدوین برنامه ورزشی خاصی که با تواناییها و محدودیتهای شما متناسب باشد یاریتان کنند.

پیام‌اساسی: ورزش برایتان خوب است. گرچه از زمانی که به مبتلایان ام‌اس گفته می‌شد ورزش نکنید، زمان زیادی نمی‌گذرد، ولی اکنون مشخص شده فعالیت فیزیکی‌ای که متناسب با توانایی‌ها و محدودیت‌های شما باشد، فواید زیادی در پی خواهد داشت از جمله:
میزان خستگی شما را کاهش می‌دهد (باور آن سخت است ولی کاملا حقیقت دارد).
قدرت تحمل و همین طور نرمی عضلات و مفاصل را حفظ می‌کند و افزایش می‌دهد.
سلامتی قلب و عروق را بهبود می‌بخشد.
عملکرد مثانه و روده را بهتر می‌کند.
استخوان‌هایتان را قوی می‌کند.
باعث بهبود روحیه شما می‌شود.
چند راهکار برای موانع ورزش
«خســـته‌تر از آنم که حتی فکر ورزش را بکنم.» عبارت «ورزش باعث افزایش انرژی شما می‌شود.» چندان منطقی به نظر نمی‌آید، اما واقعا چنین است زیرا ورزش عملکرد قلبی عروقی و قدرت عضلانی‌تان را بهبود می‌بخشد. نتیجه‌ی مطلوب زمانی حاصل می‌شود که ورزش را به مقدار کم شروع کنید و به تدریج افزایش دهید. زمانی از روز را برای این کار انتخاب کنید که انرژی‌تان نسبتا در حد مطلوبی باشد. اهدافتان را طوری انتخاب کنید که قابل دستیابی باشد. در‌این‌صورت عبور از هر مرحله یک پیروزی محسوب می‌شود و تا زمانی‌که در آن مرحله احساس راحتی نکرده‌اید به مرحله‌ی بالاتر نروید. مهم نیست که رفتن از یک مرحله به مرحله‌ی دیگر، یکی دو روز یا یک هفته طول بکشد، مهم انجام آن است. پزشک یا فیزیوتراپ شما می‌تواند در طراحی ورزشی که دقیقا مناسب حال شما باشد، کمکتان کند.
«من قبل از اینکه به ام‌اس مبتلا شوم از ورزش متنفر بودم، حالا که جای خود دارد.» خوب، شما از دویدن آهسته، شنا، ورزش‌های هوازی، یا هر ورزش دیگری که عرقتان را در بیاورد خوشتان نمی‌آید. اما لازم نیست فعالیت فیزیکی حتما رقابتی باشد و به خاطر آن به ورزشگاه بروید. می‌توانید در باغچه‌تان کار کنید، در یک فروشگاه راه بروید، در یک کلاس یوگا عضو شوید، یا با بهترین دوست‌تان به پیاده‌روی بروید.
«به علت طولانی‌تر شدن زمان انجام کارهایم، دیگر مجالی برایم نمی‌ماند که ورزش کنم.» زمان، یکی از با ‌ارزش‌ترین ذخایر شماست، به خصوص وقتی مبتلا به ام‌اس هستید. اینجاست که اهمیت اولویت‌بندی کارها بیشتر معلوم می‌شود. اگر فعالیت فیزیکی، خُلقیات شما را بهبود می‌بخشد و کمک می‌کند که احساس کنید فعال‌تر هستید و انرژی بیشتری دارید، آن را در صدر اولویت‌های خود قرار دهید. لازم نیست برای این کار وقت زیادی بگذارید، روزی فقط پانزده تا بیست دقیقه کافی است (و حتی لازم هم نیست این مدت را یکسره انجام دهید!) فعالیتی را برگزینید که در‌ دسترس و مناسب حال شما باشد و مجبور نباشید برای رفت و آمد به خاطر آن زمان اضافی صرف کنید.
گزینه‌هایی برای ورزش‌کردن
شما گزینه‌های متعددی پیش رو دارید، اما قبل از شروع هر‌گونه برنامه‌ی ورزشی حتما با پزشک یا فیزیوتراپ خود مشورت‌کنید تا مطمئن شوید برنامه‌ای که برای خود انتخاب‌کرده‌اید متناسب با وضعیت شماست و برای علایم فعلی بیماری‌تان خطری ندارد. به خاطر داشته باشید که بهترین برنامه‌ی ورزشی برای شما، برنامه‌ای است که به حد کافی از آن لذت ببرید و آن را به طور منظم انجام دهید. شاید بدتان نیاید بعضی از گزینه‌های زیر را امتحان کنید:
فعالیت‌های آبی در استخر آب ســـرد: اگر ام‌اس‌تان از نوع حساس به گرما باشد، این ورزش‌ها ایده‌آل است. خاصیت شناوری و سبک‌تر بودن در آب باعث می‌شود شنا کردن و ورزش‌های هوازی ِ آبی، ایمن و راحت باشد.
ورزش هوازی: ورزش هوازی به هر نوع ورزشی می‌گویند که موجب افزایش ضربان قلب و تعداد تنفس شود. به نظر مردم، ورزش هوازی یعنی دویدن یا راهپیمایی خارج از خانه یا روی تردمیل، دوچرخه‌سواری درهوای آزاد یا روی دوچرخه‌ی ثابت؛ اما در حقیقت شما می‌توانید به راحتی با نشستن روی یک صندلی و انجام حرکات شبیه پرواز با دست‌ها، ضربان قلب خود را افزایش دهید. فقط پانزده دقیقه ورزش هوازی در روز کافی است تا از فواید آن بهره‌مند شوید. اگر این پانزده دقیقه را در طول روز به سه قسمت پنج دقیقه‌ای هم تقسیم کنید، نتیجه همان است.
یــوگا: یوگا نوعی ورزش عالی و غیر‌رقابتی است، با تلفیقی از تکنیک‌های ســالم تنفسی و حرکتی که تعادل و نرمی را در شما بهبود می‌بخشد. این ورزش همچنین یک کاهنده‌ی شگفت‌انگیز برای استرس است.
تای‌چی: این هنر رزمی آرام و ملایم، از حرکات آهسته‌ای تشکیل شده است که تعادل، نرمی و قدرت فرد را حفظ می‌کند و بهبود می‌بخشد. تای‌چی همانند یوگا، ابزاری فوق‌العاده برای کاهش استرس است.
تمرینات کششی: این نوع تمرینات برای حفظ راحتی و انعطاف‌پذیری، به خصوص اگر دچار اسپاستیسیته باشید، اهمیت دارد. کشش، به شل شدن عضلات سفت کمک می‌کند و حداکثر دامنه‌ی حرکتی مفاصل را حفظ می‌کند.
تمرینات قدرتی با وزنه یا دستگاه: به کمک این روش، می‌توانید قدرت عضلات و قابلیت انعطاف پذیری و استقامت خود را بالا ببرید. به خاطر داشته باشید که به هر حال بلند‌کردن وزنه توسط عضلاتی که در اثر اختلال در هدایت عصبی ضعیف‌اند، موجب قوی شدن آن‌ها نمی‌شود. پس از آنکه اعصاب تحریک‌کننده‌ی عضلات در اثر ام‌اس آسیب دید، به نظر نمی‌آید که آن عضلات با ورزش‌کردن قوی‌تر شوند. اما تمرینات قدرتی با وزنه به هر حال کمک می‌کند تا عضلات پیرامونی که وظیفه‌شان جبران عملکرد عضلاتِ ضعیف است، تقویت شوند.
راحتی و ایمنی هنگام ورزش
زمانی را برای برنامه ورزشی‌تان در نظر بگیرید که انرژی‌تان در بالاترین حد است. وقتی می‌بینید خسته‌اید، دلیلی ندارد یک برنامه‌ی ورزشی را شروع کنید. اگر شروع به ورزش می‌کنید و می‌بینید خسته شده‌اید، یک استراحت کوتاه به خود بدهید. گاهی فقط چند دقیقه بعد، احساس می‌کنید برای ادامه کار آماده‌اید. قبل از هر‌گونه ورزشِ سنگین، خود را آماده و پس از انجام آن، خود را خنک کنید. برای مثال، بد نیست که قبل از شروع، یک لیوان آب یا آب میوه خنک بنوشید تا حرارت بدنتان پایین بماند. مفاصل خود را با کشش‌ها و حرکات دورانی ملایم، نرم‌کنید تا از آسیب و پیچ خوردگی در امان بمانید. بعد از ورزش، عضلات‌تان را به صورت آرام و ملایم تحت کشش قرار دهید تا از گرفتگی و سفتی جلوگیری شود و دوباره یک لیوان آب سرد بنوشید تا خنک شوید.
بیش از حدِ توانتان به خود فشار نیاورید. اگر ورزشی را با شدت متوسط، اما به صورت منظم انجام دهید خیلی بهتر و مؤثرتر است تا اینکه یکباره تا سرحد خستگی پیش بروید و تا پایان هفته به دلیل خستگی مضاعف، توان هیچ کاری نداشته باشید.
در جای خنک ورزش کنید. حتی بالا رفتن جزئیِ دمای مرکزی بدنتان – ولو به اندازه نیم درجه – ممکن است به بدتر شدن علایمتان منجر شود. البته جای نگرانی نیست؛ این عودهای کوچک – که به آن‌ها عودهای کاذب می‌گویند – بعد از اینکه حرارت بدنتان پایین آمد، از بین می‌روند. اگر ام‌اس شما به خصوص به گرما حساس باشد، برای محافظت از خودتان می‌توانید در حین ورزش، جرعه جرعه آب خنک بنوشید؛ از پوشاک خنک‌کننده که به صورت جلیقه، دستمال یا سربند در‌ دسترس است، استفاده کنید، یا نزدیک پنکه یا دستگاه تهویه مطبوع قرار بگیرید.
اگر دچار مشکلات تعادلی هستید، موقع ورزش کردن نزدیک یک دیوار یا صندلی قرار بگیرید یا از کسی بخواهید به شما کمک کند. اگر از تعادل خود هنگام گام برداشتن مطمئن نیستید، فیزیوتراپتان می‌تواند ورزش‌هایی به صورت نشسته روی صندلی یا زیرانداز به شما توصیه کند.

مثل هر فرد دیگری، شما هم از خوردن غذای سالمی که حاوی مواد غذایی توصیه شده برای افراد هم سن و سال شما باشد و سلامت قلبی عروقی‌تان را ارتقا دهد، بیشترین بهره را خواهید برد. یک رژیم کم‌چرب و پر‌فیبر که حاوی مقادیر متعادلی از مایعات، حبوبات، میوه‌جات، سبزیجات، گوشت بدون چربی و لبنیات کم چرب باشد و کالری آن به اندازه نیازتان باشد (نه بیشتر).
مقدار کالری
در صورتی‌که بیش‌از مقداری که می‌سوزانید، کالری وارد بدنتان کنید، وزنتان زیاد خواهد شد- به همین سادگی. ورزش در‌کنار فواید دیگری که دارد کالری‌های شما را نیز می‌سوزاند. پس اگر به خاطر ام‌اس کم‌تحرکید و فعالیت‌تان نسبت به سابق کمتر شده است، برای اینکه وزنتان را حفظ کنید باید کالری مصرفی‌تان را کاهش دهید.
مایعات
افرادی‌که دچار مشکلاتی در‌ رابطه با مثانه می‌باشند، به‌خاطر‌اینکه مجبور نباشند ادرار کنند، سعی می‌کنند نوشیدن مایعات را کنار بگذارند. اما کاهش مصرف مایعات باعث می‌شود زودتر خسته شوید، دچار یبوست شوید و همچنین بیشتر به عفونتهای ادراری مبتلا شوید. بنابراین، حد‌اکثر سعی‌تان را بکنید که روزی حداقل 8 لیوان مایعات بنوشید. بهترین گزینه آب است، ولی شیر کم چرب، چای یا قهوه رقیق، نوشابه‌های کم‌کالری، آب میوه‌ها، انواع سوپها نیز منابع دیگری از مایعات هستند.
فیبر
یبوست مشکلی شایع در مبتلایان به ام‌اس است. حالا اگر از نظر فیزیکی کم‌تحرک هم باشید و مایعات کافی هم ننوشید، احتمالا مشکل شما شدیدتر خواهد شد. همچنین بعضی داروها‌یی که برای درمان علایم شایع در ام‌اس به کار می‌روند هم ممکن است یبوست را بدتر کنند. اما دریافت فیبر کافی می‌تواند تا حد زیادی مشکل را برطرف کند. شما باید از غذاهایی مثل نان جو، غلات، برنج قهوه‌ای، حبوبات، سبزیجات و میوه‌جات و دانه‌ها، روزانه حدود بیست و پنج تا سی گرم فیبر دریافت کنید.
کلسیم و ویتامین دی
هر‌کسی برای داشتن استخوانها و دندانهای قوی به کلسیم و ویتامین دی نیاز دارد. غیر از اینکه مقدار ناکافی کلسیم و ویتامین دی در رژیم غذایی میتواند منجر به پوکی استخوان شود، افراد مبتلا به ام‌اس – به خصوص زنان یائسه یا نزدیک به دوران یائسگی- ممکن است به دلایل زیر در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به پوکی استخوان باشند:
کاهش فعالیت فیزیکی به دلیل مشکلات حرکتی، خستگی، ضعف و سفتی عضلات می‌تواند منجر به پوکی استخوان شود.
کورتون‌هایی که در درمان عود به‌کار می‌روند، می‌توانند خطر پوکی استخوان را افزایش دهند.
حساسیت به گرما ممکن است مدت زمان قرار گرفتن در مقابل نور خورشید را کاهش دهد و در نتیجه تولید ویتامین دی که برای جذب کلسیم ضروری است، کاهش یابد. (ویتامین دی توسط پوست در معرض نور خورشید تولید می‌شود.)
بنابراین توصیه می‌شود که به مقدار کافی کلسیم و ویتامین دی از طریق غذا یا مکمل‌های غذایی دریافت کنید. کلسیم عمدتا در لبنیات و نیز در بعضی سبزیجات مثل کلم بروکلی وجود دارد. ویتامین دی در ماهی‌های روغنی مثل سالمون یافت می‌شود.

استرس و ام‌اس
کاهش استرس هدفی مهم در زندگی با ام‌اس است. تحقیقات نشان می‌دهد که انواع مختلف استرس جسمی و روحی ممکن است روی ام‌اس تأثیر بگذارد. برای مثال یک ضربه عاطفی یا استرس مزمنی که در جریان باشد، ظاهرا خطر حمله‌های ام‌اس را بالا می‌برد. البته تأثیر استرس‌های زندگی شخصی تا حد زیادی به قدرت تطبیق‌پذیری فرد و همین‌طور توانایی‌های وی و گروه پشتیبانش در حل مسائل بستگی دارد. چون ام‌اس در افراد گوناگون بسیار متفاوت است و هیچ دو نفری قدرت تطبیق و چاره‌اندیشی یکسان ندارند، هیچ‌کس نمی‌تواند پیش‌بینی کند که استرس‌های زندگی چه تأثیری بر شما می‌گذارد. بنابراین به جای نگرانی درباره اثر استرس‌های غیرقابل اجتناب زندگی روزمره بر ام‌اس، بهتر است ببینید چگونه می‌توان استرس‌ها را به طرزی مفید درمان کرد. بهترین کاری که می‌توانید بکنید این است که بفهمید چه چیزهایی شما را دچار استرس می‌کند، سپس جستجو کنید که مؤثرترین راهکارها برای مواجهه با آن‌ها چیست. روی چیزهایی تمرکز کنید که قادر به تغییر آنها باشید و برای چیزهایی که توانایی تغییرشان را ندارید، انرژی خود را هدر ندهید زیرا داشتن یک زندگی کاملا بدون استرس تقریبا غیر‌ممکن است.
توصیه‌هایی برای کنترل استرس
اهدافتان را واقع‌بینانه تنظیم کنید. اگر بیش از حد توان نقشه و برنامه بریزید یا قول دهید، خود را در معرض استرس قرار می‌دهید. برای انجام کارها به اندازه توانتان نقشه بکشید. به این ترتیب اگر در پایان روز مروری بر کارهای آن روز بکنید و از انجام آنها احساس خوبی داشته باشید، استرس کمتری خواهید داشت. به خود سخت نگیرید. گاهی خود آدمها بدترین دشمن خودشان هستند و به خاطر انجام ندادن سریع و بی‌نقص کارها خودشان را اذیت می‌کنند. به جای اینکه دائم به خود سرکوفت بزنید و خود را سرزنش کنید، به خاطر کارهایی که قادر به انجام آنها هستید احساس غرور کنید. اگر احساس می‌کنید از طرف اطرافیان تحت فشارید، در این مورد با آنها صحبت کنید و احساستان را با ایشان در میان بگذارید.
از پیش برنامه‌ریزی کنید. انجام کارها به صورت حساب شده و با آمادگی بیشتر، خیلی کمتر از این طرف و آن طرف دویدن بی‌برنامه استرس ایجاد می‌کند. به حس شوخ طبعی خود بهای زیادی بدهید. شوخی می‌تواند به نحو چشمگیری شما را از شر اوقات بد حفظ کرده و در پیچ و خم زندگی استرس را از شما دور کند.
زمانی از روز را به فعالیتهای مورد علاقه خود اختصاص دهید. هر فعالیتی که به شما آرامش می‌دهد، مانند خواندن یک کتاب خوب، گوش دادن به موسیقی، دعا و نیایش، یا هر چیز دیگر.
ورزش کنید. ورزش به عنوان یک عامل کاهش استرس شناخته شده است. از میان ورزشهای مختلف مانند شنا، یوگا، تای چی، پیلاتس، دوچرخه سواری، ورزشهای گروهی و غیره ورزشی را انتخاب کنید که برایتان لذت‌بخش باشد.
روشهای مختلف ریلکسیشن را امتحان کنید. مثلا روزتان را با چند نفس عمیق آرام و راحت شروع کنید و به پایان برسانید و در مواقع استرس چند نفس عمیق بکشید یا چند دقیقه در یک محیط آرام یک صحنه زیبای مورد علاقه‌تان را با تمام جزئیات تجسم کنید و ذهنتان را از هر چیز دیگر پاک کنید. یا دراز بکشید و عضلاتتان را یک به یک شل کنید و....
از یک روان‌درمانگر برای آموختن راهکارهای مواجهه با استرس و کنترل آن کمک بگیرید.

طب مکمل و جایگزین چیست؟
طب مکمل و جایگزین شامل درمانهایی است که در کنار درمانهای تعریف شده در علم پزشکی و یا به جای آنها برای درمان بیماریها استفاده می‌شوند. جاذبه این درمانهای غیر‌مرسوم به خصوص برای افرادی که به بیماریهای مزمن مبتلا هستند و علوم پیشرفته امروزی قادر به درمانشان نیستند قوی و زیاد است. طب مکمل مثل جعبه‌ای است که همه جور چیزی در آن یافت می‌شود: بعضی از آنها مفید است، بعضی دیگر مفید نیست ولی ضرری هم ندارد و بعضی از آنها می‌تواند خطرناک باشد. با در نظر‌گرفتن فراز و نشیبهای فراوان در سیر این بیماری و این حقیقت که علائم ام‌اس به صورت غیر‌مترقبه ظاهر و محو می‌شوند، بدون انجام آزمون روی عده زیادی از بیمار نمی‌توان گفت که یک درمان کارایی دارد یا خیر. از انواع مختلف درمانهای مکمل و جایگزین می‌توان طب گیاهی، اکسیژن درمانی، درمان با سم زنبور عسل، طب سوزنی، طب سنتی چینی، هومیو‌پاتی، موسیقی درمانی، ماساژ درمانی، مدیتیشن، مکملهای ویتامینی و معدنی، طب فشاری، یوگا و بیو‌فیدبک را نام برد.
تعداد کمی از درمانهای مکمل توسط آزمونهای بالینی وسیع مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند، ولی بعضی بررسی‌های کوچک نشان داده‌اند که بعضی از آنها ممکن است مفید باشند و بعضی تاثیر چندانی نداشته باشند. مثلا بعضی مطالعات نشان داده‌اند که سم زنبور عسل در درمان ام‌اس ارزش درمانی ندارد؛ و یا اکسیژن با فشار زیاد، درمان موثری برای ام‌اس محسوب نمی‌شود. از طرف دیگر یوگا روشی نسبتا ارزان و ایمن است که ممکن است به صورت نسبی باعث کاهش اضطراب، درد و اسپاستیسیته شود؛ و یا مطالعات محدود حاکی از آن کاهش استرس هدفی مهم در زندگی با ام‌اس است. تحقیقات نشان می‌دهد که انواع مختلف استرس جسمی و روحی ممکن است روی ام‌اس تأثیر بگذارد. برای مثال یک ضربه عاطفی یا استرس مزمنی که در جریان باشد، ظاهرا خطر حمله‌های ام‌اس را بالا می‌برد. البته تأثیر استرس‌های زندگی شخصی تا حد زیادی به قدرت تطبیق‌پذیری فرد و همین‌طور توانایی‌های وی و گروه پشتیبانش در حل مسائل بستگی دارد. چون ام‌اس در افراد گوناگون بسیار متفاوت است و هیچ دو نفری قدرت تطبیق و چاره‌اندیشی یکسان ندارند، هیچ‌کس نمی‌تواند پیش‌بینی کند که استرس‌های زندگی چه تأثیری بر شما می‌گذارد. بنابراین به جای نگرانی درباره اثر استرس‌های غیرقابل اجتناب زندگی روزمره بر ام‌اس، بهتر است ببینید چگونه می‌توان استرس‌ها را به طرزی مفید درمان کرد. بهترین کاری که می‌توانید بکنید این است که بفهمید چه چیزهایی شما را دچار استرس می‌کند، سپس جستجو کنید که مؤثرترین راهکارها برای مواجهه با آن‌ها چیست. روی چیزهایی تمرکز کنید که قادر به تغییر آنها باشید و برای چیزهایی که توانایی تغییرشان را ندارید، انرژی خود را هدر ندهید زیرا داشتن یک زندگی کاملا بدون استرس تقریبا غیر‌ممکن است. که ماساژ ممکن است به کاهش استرس، بهبود انواعی از درد و شل شدن عضلات کمک کند.
استفاده محتاطانه از طب مکمل
محتاطانه بدبین باشید. هر ادعایی را به دیده شک نگاه کنید و هر چیزی را که در مورد طب مکمل می‌شنوید سریع باور نکنید و به دنبال مدرک مستدلی برای اثبات صحت آن باشید.
همیشه به دنبال پاسخ سوالات زیر باشید: درمان شامل چه چیزهایی است؟ چرا و چگونه ممکن است تاثیر کند؟ خطرات آن چیست؟ آیا برای افرادی که از آن استفاده کرده‌اند موثر بوده است؟ عوارض جانبی آن چیست؟ قیمت آن چقدر است؟
با پزشک‌‌تان مشورت کنید. پزشک و داروساز شما بهترین منابع اطلاعاتی هستند که می‌توانند به شما بگویند کدام‌یک از انواع طب مکمل برای شما مفید است و تداخلی با داروهای شما ندارد.
" طبیعی" لزوما به معنای بی‌خطر نیست. اگر چه بعضی از ترکیبات طبیعی، سالم و سودمند هستند ولی خیلی از آنها هم ممکن است مضر باشند.
مراقب این موارد باشید: آگهی محصولاتی با اثرات "معجزه‌آسا" ؛ ادعاهای تضمینی در مورد درمانهایی که علاج هر دردی است ( چیزی که ادعا می‌شود علاج هر دردی است، احتمالا به هیچ دردی نمی‌خورد!) ؛ محصولاتی با ترکیبات نامشخص؛ درمانهای گران‌قیمت و تهاجمی که پشتوانه علمی ندارند.
اگر درمانی برای ام‌اس یافت شود، پزشک شما، سازمان غذا و دارو، انجمن ام‌اس و ... حتما در مورد آن اطلاع‌رسانی می‌کنند.

The Rolex's top Observatory chronometer, which has been cheap watch tested only after the movement has been put into the perpetual watches watch case, has an average error of less than two seconds per day, more than two times more accurate than the omega uk average chronometer certified chronometer.