محصولات

واکنش اولیه‌ی هر فرد پس از شنیدن اینکه بیماری وی ام‌اس است، با فرد دیگر فرق می‌کند. واکنش شما هر چه باشد – از شوک، انکار، عصبانیت، اضطراب، حتی بی‌خیالی (یا ترکیبی از همه این‌ها) – به یاد داشته باشید که این واکنش‌ها طبیعی است. همان‌قدر که این مسأله ممکن است تألم برانگیز به نظر بیاید، نادیده گرفتن یا فرو خوردن این احساسات باعث می شود که شروع مراقبت و درمان ام‌اس، برایتان دشوارتر باشد.

انکار: "چنین چیزی نیست!"
75 تا 85 درصد کسانی که ام‌اس در آنان تشخیص داده می‌شود، بیماری‌شان از نوع عود کننده- فروکش کننده است؛ بنابراین بروز مکانیسم دفاعی انکار، برای آنها قابل توجیه است. مثلا به دنبال یک دوره عود بیماری و بروز علایم آزار دهنده، دوره پسرفت و خاموشی می‌آید و احساس می‌کنید حالتان خوب است - درست مثل سابق- و می‌خواهید به خود بقبولانید که پزشک اشتباه کرده و شما هیچ مشکلی ندارید. اما باید این نکته را به یاد داشته باشید: داروهایی که در حال حاضر در دسترس است، در مراحل اولیه بیماری، بیشترین تأثیر را دارند. پس درمان را به تاخیر نیندازید. شما ممکن است متوجه هیچ علائمی نشوید، ولی به هر حال بیماری فعال است و احتمال دارد آسیب دائمی در همان ابتدای کار به سلول‌های عصبی وارد شود. پس نکته‌ای که خیلی باید به آن توجه کرد، زمان مناسب برای استفاده از داروهاست تا بتواند فعالیت بیماری را کاهش دهد و احتمال ایجاد ناتوانی دائمی را به حداقل برساند. به عبارت دیگر، اکنون موقع عمل کردن است: مثل کبک سرتان را زیر برف نکنید!

آشفتگی : "چرا من؟"
زمانی‌که چنین حادثه‌ای رخ می‌دهد، طبیعی است که بخواهیم دلیل آن را بدانیم. مخصوصا به خاطر اینکه ام‌اس هنوز در پرده‌ای از ابهام‌است، مردم تصور می‌کنند که حتما کاری انجام داده‌اند یا انجام نداده‌اند که دچار ام‌اس شده‌اند. شما یا هیچ‌کس دیگر، کاری انجام نداده‌اید که باعث ام‌اس شده باشد. همین طور شما یا هیچ‌کس دیگر نیز قادر به جلوگیری از آن نبوده‌اید. متأسفانه، ام‌اس از آن دسته اتفاقات غیر‌قابل پیش‌بینی است که ممکن است برای هر کسی رخ دهد و دلیل محکمه پسندی هم برای آن وجود ندارد.

اضطراب : "چه اتفاقی دارد برایم می‌افتد؟"
واقیت این است که همیشه این سؤال را خواهید پرسید که ام‌اس چه سرنوشتی برایم رقم خواهد زد. «چه اتفاقی دارد برایم می‌افتد؟ فردا، ماه آینده یا سال دیگر چه خواهد شد؟» رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب این است که بتوانیم بین زندگی روزمره و اقدامات لازم برای محافظت از زندگی با ام‌اس تعادل برقرار کنیم، بدون توجه به اینکه آینده چه چیزی برایمان رقم خواهد زد. باعلم به روند غیرقابل پیش‌بینی بودن ام‌اس، ممکن است بپرسید که مگر می‌شود ازکیفیت زندگیتان محافظت کنید. پاسخ این سؤال کوتاه است: خودتان باید فرماندهی و اجرای تصمیمات منطقی را در این مورد به عهده بگیرید. بیشتر افراد تمایلی برای پیش‌بینی وقایع آینده ندارند، ولی بهترین راه برای تضمین راحتی و امنیت، این است که از قبل برای همه چیز مهیا باشیم. بنابراین در عین حال که خود را آماده هر پیشامدی می‌کنید، امیدوار باشید که همه چیز بر وفق مراد باقی بماند.

رفع نگرانی : "خدا را شکر- من فکر کردم مسئله بدتری برایم پیش آمده"
مشخص شدن تشخیص ام‌اس برای کسانی که فکر می‌کردند بیماریشان یک بیماری خطرناک مانند تومور مغزی است، همچنین برای کسانی که تشخیصی برای علائم عجیب و غریبشان داده نمی‌شد و به آنها گفته می‌شد که علائم‌شان تماما منشا فکری دارد، رفع نگرانی محسوب می‌شود. البته نباید اجازه دهیم این احساس باعث شود از اقداماتی که باید انجام شود، غفلت کنیم.

قبل از هرگونه تصمیم یا تغییر بزرگ اطمینان حاصل کنید که این کار را در خونسردی کامل انجام می‌دهید
خیلی از افراد پس از تشخیص ام‌اس ممکن است شوکه شده و کارهای عجیب و غریبی انجام دهند، مثلا شغل‌شان را رها کنند، با دیگران قطع رابطه کنند، تصمیم بگیرند بچه‌دار نشوند و غیره. پیش از تصمیم‌گیری در مورد هرگونه تغییر در زندگیتان، به خود فرصت بدهید تا در مورد بیماریتان تحقیق کرده و مدتی با فراز و نشیبهای آن سر کنید. شاید اصلا تغییرات زیادی لازم نباشد!
در مورد ام‌اس با افراد دور و برتان شروع به صحبت کنید
سریع‌ترین راهی که باعث می‌شود با وجود تشخیص بیماری‌تان، کمتر احساس تنهایی کنید، این است که درباره‌ی آن با دیگران حرف بزنید. البته، فهمیدن اینکه موضوع را با چه کسی و چه موقع مطرح کنید، آسان نیست. سعی کنید این اطلاع‌رسانی به صورت مرحله به مرحله باشد. بهترین شکل آن بدین صورت است که ابتدا به کسانی بگویید که فکر می‌کنید دانستن آنها در اولویت است؛ بعد این اطلاع رسانی را در صورت نیاز بسط دهید. به طور کلی، در‌میان گذاشتن این موضوع با شریک زندگی‌تان، با بهترین دوست‌تان، با والدینتان و با کسی که فکر می‌کنید به شما از همه نزدیک تر است، نقطه شروع مناسبی برای این کار است. نزدیکان شما کسانی هستند که می‌‌توانند به شما در شروع زندگی با ام‌اس کمک کنند. شما هم به نوبه خود می‌توانید به آنها کمک کنید تا بفهمند این بیماری واقعا چیست.

قبل از اینکه تصمیم بگیرید که به چند نفر دیگر موضوع را بگویید، فرصت دهید تا ابتدا شما و نزدیکانتان با مسأله کنار بیایند.
اگر فرزندانی دارید، حتما موضوع را با آن‌ها در‌میان بگذارید. این نه تنها در فهمیدن اینکه چه پیش آمده است، به آن‌ها کمک می‌کند، بلکه بهتر است این مطلب را از زبان شما بشنوند تا اینکه فامیل یا دوستی به طور اتفاقی قضیه را لو دهد.
اگر قرار است کسی را به منظور ازدواج ملاقات کنید، لازم نیست بیماری‌تان را در اولین دیدار علنی کنید. ولی آن قدر هم معطل نکنید تا روابط خیلی صمیمانه شود و تازه آن موقع بخواهید قضیه را بگویید.
مراقب سلامتی خود باشید
گاهی اوقات افراد آن قدر به خاطر ام‌اس دچار مشغله فکری می‌شوند که فراموش می‌کنند ام‌اس فقط یک جنبه از سلامتی و تندرستی را در زندگی تشکیل می‌دهد. بهترین راه برای آمادگی در ام‌اس، حفظ تندرستی است. بنابراین برای شما، درست مثل هرکس دیگری لازم است که با چک آپ منظم و درپیش گرفتن یک شیوه سالم زندگی، مراقب سلامتی خود باشید.
از هر فرصتی برای یادگیری بیشتر در مورد ام‌اس استفاده کنید
هر چه بیشتر در مورد ام‌اس بدانید بهتر می‌توانید خود را برای مواجهه با آن آماده کنید. با آشنایی و شناخت انواع علائم و تغییراتی که در اثر ام‌اس به وجود می‌آید، در اثر بروز هر یک از آنها آماده تشخیص و رویارویی خواهید بود.
درمان را زود شروع کنید
اگر‌چه پزشکان هنوز درمانی قطعی برای ام‌اس در اختیار ندارند، اما داروهایی هستند که می‌توانند سرعت پیشرفت ام‌اس و تعداد عودها را کاهش دهند. با درمان زود‌هنگام، می‌توان مانع از ایجاد بخشی از آسیبهای غیرقابل بازگشت بیماری شد که حتی در مراحل خیلی ابتدایی بیماری نیز ممکن است رخ دهد.
بدن خود را بشناسید
به دلیل اینکه ام‌اس هیچ‌کس کاملا شبیه ام‌اس شما نیست، رفتار و واکنشهای بدنتان منبع آگاهی و راهنمای خیلی خوبی برای شما خواهد بود. مثلا به نکته‌های زیر دقت کنید: آیا احساس می‌کنید گرما علائمتان را بدتر می‌کند؟ آیا بیش از حد نسبت به سرما حساس هستید؟ انرژی شما چه موقع در بالا‌ترین حد است؟ چگونه به استرسها واکنش نشان می‌دهید؟ چه زمانی از روز بهتر قادر به حفظ مطالب و تمرکز هستید؟ آیا در اثر مصرف داروهایتان دچار عوارض جانبی می‌شوید؟ آیا زمان انجام کارهایتان نسبت به قبل طولانی‌تر شده است؟... این اطلاعات را با افراد اصلی زندگی‌تان در میان بگذارید تا بتوانند در موقع نیاز به کمک‌تان بیایند. به یاد داشته باشید که کسی نمی‌تواند فکر ما را بخواند!

The Rolex's top Observatory chronometer, which has been cheap watch tested only after the movement has been put into the perpetual watches watch case, has an average error of less than two seconds per day, more than two times more accurate than the omega uk average chronometer certified chronometer.