محصولات
اگر به تازگی تشخیص ام‌اس (MS) برای شما مطرح شده است؟ این 10 نکته می‌‌تواند به شما کمک کند که برای رویارویی با علائم، درمان و سایر موارد مرتبط با بیماریتان آمادگی بیشتری پیدا کنید.
تشخیص ام‌اس می‌‌تواند ترسناک و نگران کننده باشد و ممکن است باعث شود که احساس کنید کاملا تنها هستید، ولی اینطور نیست.
ام‌اس شایعترین بیماری نورولوژیک در افراد جوان است و معمولا اوج بروز آن بین 20 تا 40 سالگی است.
نزدیک به 400000 نفر در آمریکا و 1/2 میلیون نفر در کل دنیا ام‌اس دارند و با توجه به آمار انجمن ملی ام‌اس در آمریکا در هر ساعت یک مورد جدید ام‌اس تشخیص داده می‌‌شود. اما خبر خوب اینکه علائم ام‌اس معمولا به طور موفقیت آمیزی قابل کنترل هستند.
امروزه ابتلاء به ام‌اس با گذشته بسیار متفاوت است، زیرا «در حال حاضر درمانهای جدید و امیدوارکننده ای وجود دارند که در کنترل علائم بیماری نقش موثری دارند» این را دکتر ویلیام شرماتا، پروفسور نورولوژی بالینی و مدیر مرکز ام‌اس دانشگاه میامی در فلوریدا می‌گوید.

راههای کنار آمدن با تشخیص ام اس:

در جامعه، خرافات و باورهای غلط بسیاری در مورد ام اس وجود دارد و عدم اطلاع از واقعیت باعث می‌‌شود، ام اس ترسناک‌تر از آنچه واقعا هست به نظرتان بیاید.
ام اس یک بیماری خود ایمنی مزمن است که سیستم اعصاب مرکزی را درگیر می‌‌کند. در این بیماری، سیستم ایمنی به میلین که غلاف محافظ رشته های عصبی در مغز و نخاع است، حمله می‌‌کند در نتیجه میلین تخریب می‌‌شود و با بافت جوشگاهی سفتی (ضایعه یا پلاک) جایگزین می‌‌شود، گاهی عصب زیر میلین هم آسیب می‌‌بیند. اما ام اس هیچ وقت کشنده نیست، و اکثر بیماران مبتلا، هرگز نیاز به ویلچر پیدا نمی‌کنند.
پزشک شما می‌‌تواند آخرین اطلاعات مربوط به بیماری و اینکه پیش‌آگهی شما چگونه خواهد بود را در اختیارتان قرار دهد. انجمن ام اس کشورمان، انجمن ام‌اس و همچنین انجمن نورولوژی آمریکا منابع قابل اعتمادی برای کسب اطلاعات علمی هستند. اما، با توجه به اینکه مطالب مندرج در سایت های خارجی توسط اغلب بیماران قابل استفاده نیست،‌ سعی خواهیم کرد که در این سایت، مطالب مهم و کاربردی را انتخاب و در اختیار بیماران عزیز قرار دهیم.

تشخیص دادن ام‌اس کار راحتی نیست، بنابراین رسیدن به تشخیص قطعی این بیماری ممکن است نیاز به صبر داشته باشد. از تستهای مختلفی مانند ام آر آی، تست پتانسیل برانگیخته و آنالیز مایع نخاعی، به علاوه معاینات نورولوژیک می‌‌توان برای تشخیص استفاده کرد.
بر اساس آخرین معیارهای تشخیصی، پزشک شما باید تمام کارهای زیر را برای رسیدن به تشخیص قطعی ام‌اس انجام دهد:
* شواهدی به نفع وجود آسیب در دو ناحیه جداگانه از سیستم عصبی مرکزی بیابد.
* شواهدی به نفع اینکه این آسیبها به فاصله حداقل یک ماه از هم اتفاق افتاده اند بیابد.
* تمام تشخیصها و بیماریهای احتمالی دیگر را رد کند.

هیچ دو نفری علائم ام‌اس مشابهی ندارند و شما نیز ممکن است هر بار علائم متفاوتی را تجربه کنید. علائم ام‌اس ممکن است شامل بی‌حسی، تاری دید، عدم تعادل، ناهماهنگی حرکات، لکنت زبان، لرزش، خستگی شدید، اختلال در حافظه، علائم ادراری، فلج اندامها، از بین رفتن دید و غیره باشد. ولی این علائم، غیر قابل پیش بینی هستند. دکتر شرماتا می‌‌گوید :
«در طی دوره بیماری، برخی علائم ممکن است بیایند و بروند و برخی دیگر ممکن است به مدت طولانی باقی بمانند. علائم و سیر بیماری برای هر بیمار منحصر به خودش است.»

در حال حاضر، هدف درمان ام‌اس این است که علائم بیماری کنترل شود و کیفیت زندگی بیمار بهبود یابد. پس از تشخیص ام‌اس، مهم است که درمان هر چه سریعتر شروع شود. در حال حاضر تعدادی دارو جهت تعدیل یا کند کردن سیر پیشرفت ام‌اس و کاهش تعداد و شدت حملات عود بیماری به تائید «سازمان غذا وداروی امریکا » رسیده¬اند. دکتر شرماتا می‌گوید: «اگر درمان بیماری را زود شروع نکنید، احتمال پیشرفت آن و احتمالا بروز ناتوانی بیشتر وجود دارد.»

ثبت علائم و احساساتتان، به پزشک شما در تعیین چگونگی پیشرفت بیماری و تاثیر درمان کمک می‌کند. این کار همچنین به پزشک در تشخیص عود کمک خواهد کرد. عود بیماری به معنای بدتر شدن علائم قبلی یا بروز علائم جدیدی است که بیش از 24 ساعت طول بکشد. اگر فکر می‌‌کنید که علائم ام‌اس را دارید، آنها را با جزئیات زمان بروز و مدت زمانی که طول کشیده اند، در دفتری یادداشت کنید.

خستگی مفرط، یک نشانه معمول برای عود قریب‌الوقوع است که می‌‌تواند روزها، هفته ها یا ماهها طول بکشد. البته برخی محرکهای دیگر نیز ممکن است باعث ایجاد عود یا تشدید آن شوند. عواملی مانند استرس، سیگار، تب، حمام آب گرم و قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌‌توانند باعث تشدید علائم ام‌اس و بروز عود شوند. همچنین به بیماران ام‌اس توصیه می‌‌شود که الکل مصرف نکنند، زیرا الکل باعث تضعیف هماهنگی حرکات و بروز لکنت زبان می‌‌شود و می‌‌تواند علائم قبلی ام‌اس را بدتر کند یا علامت جدیدی به علائم قبلی اضافه کند.

ام‌اس یک بیماری برای تمام طول عمرتان است بنابراین، مهم است که زیر نظر پزشک متخصصی باشید که دسترسی به وی برایتان راحت باشد.
گاهی اوقات ممکن است پزشکی که برای اولین بار بیماری شما را تشخیص می‌دهد همان کسی نباشد که شما می‌خواهید تا آخر عمر زیر نظر او باشید، در اینصورت می‌توانید با مراجعه به سازمان نظام پزشکی شهر خود یا استفاده از کتابهای راهنمای لیست پزشکان، پزشک مناسبی را که در نزدیکی شما باشد و دسترسی راحتی به او داشته باشید، پیدا کنید.

علاوه بر استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک، برای کنترل علائم بیماری‌تان می‌توانید از طب مکمل یا از روشهای درمانی جانبی مانند بیوفیدبک، طب ‌سوزنی، مدیتیشن، ماساژ، تای‌چی، یوگا و مکملهای غذایی نیز استفاده کنید. در حال حاضر حدود %30 از بیماران ام‌اس برای رهایی از علائم بیماری خود، از شیوه‌های طب سنتی و طب مکمل استفاده می‌کنند. در بیشتر موارد از این روشها برای کاهش درد، خستگی و استرس استفاده می‌شود. البته، باید به یاد داشته باشید که این روشها به عنوان روشهای مکمل در نظر گرفته می‌‌شود و هرگز جایگزین درمانهای اصلی تجویز شده توسط پزشک نخواهد بود.

ممکن است در جریان گذاشتن کارفرما یا رئیس محل کارتان، در رابطه با اینکه ام‌اس دارید، موجب مشکلات شغلی گردد یا موجب شود که فرصت های شغلی خاصی را از دست بدهید. بنابراین، اول سعی کنید که از حق و حقوق شغلی خود در محل کارتان مطمئن گردید. البته، بدیهی است که شاید بخواهید در مورد بیماریتان با اعضای خانواده یا دوستان نزدیکتان که ممکن است متوجه مشکلاتتان بشوند صحبت کنید، اما شما مجبور نیستید که در رابطه با ابتلا به بیماری ام‌اس با تمام افرادی که در زندگی شما هستند صحبت کنید، بلکه بر عکس بهتر است افرادی را انتخاب کنید که مطمئن هستید که از شما حمایت خواهند کرد و به شما کمک خواهند کرد که با بیماریتان کنار بیائید.

اگر چه در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای ام‌اس وجود ندارد، اما داروهای جدید و پیشرفتهای علمی، ممکن است در آینده نزدیک بتوانند علائم بیماری را بهتر کاهش دهند یا حتی ممکن است در آینده، این بیماری را بطور کامل درمان کنند.
از آنجاکه ام‌اس افراد زیادی را در اوایل زندگی درگیر می‌کند، دانشمندان زیادی به دنبال آن هستندکه درمان مناسبی برای این بیماری پیدا کنند و در حال حاضر درمانهای جدیدی نیز برای بیماری ام‌اس تحت مطالعه و بررسی است و این مطالعات قطعا برای بیماران مبتلا به ام‌اس امید‌بخش خواهد بود.

The Rolex's top Observatory chronometer, which has been cheap watch tested only after the movement has been put into the perpetual watches watch case, has an average error of less than two seconds per day, more than two times more accurate than the omega uk average chronometer certified chronometer.