محصولات
خبر قبلی خبر بعدی


26/12/1391

افتتاح فاز اول کارخانه تولید داروهای بیوتک شرکت اکتوورکو

فاز اول کارخانه جدید تولید داروهای بیوتکنولوژیک شرکت اکتوورکو در روز پانزدهم اسفند با حضور کارشناسان، مدیران و مسئولین وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، جمعی از پزشکان و فرهیختگان حوزه دارو و درمان به بهره‌برداری رسید. در این مراسم، پرده برداری از لوح افتتاحیه کارخانه، در راستای نگرش مبتنی بر مشتری مداری این شرکت به دست یکی از بیماران مبتلا به ام اس صورت پذیرفت.

شرکت اکتوورکو که با تلاش مرحوم، آقای دکتر مصطفی نراقی در سال 1348 بنانهاده شده است در زمینه تامین داروهای مورد نیاز کشور بیش از 40 سال فعالیت داشته است و کارخانه تولید داروهای شیمیایی آن در سال1390  آغاز به کار کرده و در حال حاضر 81 درصد از محصولات شرکت از لحاظ عددی و 72 درصد از لحاظ ریالی تولید داخل می‌باشند.

در مراسم افتتاحیه، سرکارخانم نهاله نراقی، مدیر عامل کارخانجات داروسازی اکتوورکو ضمن خوشامدگویی، تشخیص نیازهای بازار داروئی کشور و تهیه فرآورده های دارویی با بالاترین کیفیت، ایجاد فضای رقابتی در بازار داخلی دارو، ارتقاء کیفیت و کاهش قیمت و درنهایت خلق ارزش افزوده بیشتر برای پزشکان، داروسازان و بیماران  و تامین داروهای افتصادی را از عمده ترین رسالتهای این شرکت بر شمرد.

وی افزود که با افتتاح فاز اول کارخانه، سه قلم داروی ام اس و یک قلم داروی انعقاد خون (انو کساپارین) در کارخانه تولید خواهد شد. سایت تولید داروهای بیولوژیک اکتوورتو در حال حاضر شامل خط تولید ویال، لیپو فیلیزاتور و سرنگ از پیش پر شده است و ظرفیت تولید سالانه این مجموعه 12 میلیون سرنگ از پیش پر شده و شش میلیون ویال لیپوفیلیزه می‌باشد.

بر اساس اظهارات سرکار خانم نراقی این مجموعه مطابق با آخرین فناوری روز دنیا ساخته شده است و جهت تهیه داروهای بیوتکنولوژی برای درمان بیماری‌های خاص از جمله اینترفرون‌های آلفا و بتا برای بیماران مبتلا به ام اس، اریتروپویتین برای بیماران مبتلا به نارسایی کلیه، فیلگراستیم برای بیماران مبتلا به سرطان، ریتوکسی ماب برای بیماران مبتلا به لنفوم، هورمون رشد و ... مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مدیرعامل کارخانجات داروسازی اکتوورکو در پایان با اشاره به نام گذاری امسال به عنوان سال حمایت از تولید ملی و کار و سرمایه ایرانی و حرکت موفق این مجموعه در راستای این شعار، از مسوولان خواست اعتبار شرکت‌های داروسازی را با تصمیمات عجولانه جلوی بیماران و پزشکان مخدوش نکنند و همچنین با تخصیص به موقع ارز، اعتبار داروسازان ایرانی را در مقابل شرکای خارجی حفظ کنند.

دکتر رستگار،‌ مدیر کل آزمایشگاه‌های مرجع سازمان غذا و دارو هم در سخنانی با تقدیر از فعالیت‌های موفق صورت گرفته در زمینه تولید داخلی داروهای بیوتکنولوژیک گفت: سال 2000 زمانی که اولین فراورده بیوتکنولوژیک اینترفرون در کشور تولید شد تاکید بسیاری داشتیم که این دارو کیفیتی بالا داشته باشد تا زمینه برای تولید محصولات بعدی در کشور مهیا شود که خوشبختانه پس از تولید اولین دارو شرکت‌های مختلف دیگر نیز وارد این عرصه شدند. وی با تاکید بر اینکه شرکت‌های دارویی کشور باید از واردات به سمت تولید داخل حرکت کنند از شرکت‌ اکتوورکو و سایر شرکت‌های دارویی خواست در کنار رقابت و شکستن انحصار محصولات قبلی، تولید داخلی محصولات جدید را نیز در دستور کار قرار دهند و در انتها از سیاستهای حمایتی سازمان غذا و دارو در قبال تولید داخلی محصولات نیازمند فناوری های نوین و همچنین برنامه این سازمان برای افزایش تولیدات داروهای بیوتک خبر داد.

آقای دکتر نجفی، رئیس سندیکای تولیدکنندگان دارو نیز در این مراسم اعلام نمود که کل داروی تولیدی در جهان توسط 18 درصد کشورها تولید می‌شود که ایران نیز در زمره این کشورها است.

بنابر اظهارات جناب آقای دکتر نبوی، دبیر انجمن نورولوژی ایران، تعداد بیماران ام اس کشور حدود70 تا 80 هزار نفر برآورد شده است که از این تعداد اطلاعات ۲۵ هزار بیمار تاکنون بطور رسمی ثبت شده است. از میان این بیماران تقریبا ۸۰ درصد آنها نیاز به درمان و استفاده از داروهای ام اس دارند که عمدتا از منابع خارج از کشور تامین می شده است اما با توجه به مشکلاتی که طی چند ماه اخیر در تامین داروها به وجود آمده است، بومی‌سازی درمان‌های بیوتک جزو اولویتهای نظام داروئی کشور به شمار می‌رود.

در بخشی از این مراسم آقای دکتر حاتمی مدیر مرکز پژوهشهای بالینی شرکت اکتوورکو، ضمن ارائه گزارشی در مورد فعالیتهای پژوهشی به عمل آمده بویژه در زمینه داروهای اینترفرون که نتایج قابل قبولی داشته است، انجام پژوهش‌های بالینی  و ارائه خدمات حمایتی متنوع به بیماران را از اهداف اصلی این شرکت در کنار ارتقای کیفیت محصول و خدمات آن برشمرد.

در مراسم افتتاح این کارخانه از کتاب «غبار ام اس بربال‌های من» که توسط واحد حمایت از بیماران ام‌اس این شرکت تهیه و تدوین شده است رونمائی شد. این کتاب مشتمل بر خاطرات و نوشته‌های امیدبخش بیماران ام اس در زمینه زندگی با این بیماری و انتظارات آنان از جامعه، پزشک و خانواده های ایشان می باشد. در این مراسم به سه تن از بیمارانی که بهترین نوشته ها ارائه نموده بودند جایزه نفیسی تقدیم گردید.

این مراسم در انتها، با بازدید حاضرین از خط تولید و ارائه توضیحات توسط آقای دکتر مستوفی مدیر کارخانه داروهای بیوتک به پایان رسید.

The Rolex's top Observatory chronometer, which has been cheap watch tested only after the movement has been put into the perpetual watches watch case, has an average error of less than two seconds per day, more than two times more accurate than the omega uk average chronometer certified chronometer.