محصولات
افسردگی

 

اصطلاح افسردگی، اغلب برای بیان اندوه عمیق به کار می‌رود. تقریبا همه افراد زمانی به غم و غصه دچار می شوند. اما افسردگی در حالت بیمار گونه آن نوعی اختلال روانی است که در آن خلق شخص آشفته می شود و عملکرد فرد در زندگی روزمره خود مختل می شود.  احساسهای غم و ناراحتی، در مقابل از دست دان شغل یا عزیزان، یک پاسخ عادی است، اما اگر این احساسهای نا مناسب، افراطی بوده و مزاحم کار آیی ما شوند، از آنها به عنوان اختلال خلقی یاد خواهد شد.

چون افسردگی، در خیلی از مواقع مورد درمان قرار نمی‌گیرد، پزشکان از تعداد واقعی افراد مبتلا به افسردگی اطلاع ندارند. با این حال، آنها می دانند که تعداد افراد افسرده کم نیست. افسردگی آن قدر متداول است که آن را سرما خوردگی روانی نامیده‌اند.

افسردگی، به هر شکلی دیده شود، شیوه دید فرد از خود، از دیگران و از دنیا را تحریف می کند. افسردگی قدرت قضاوت را تضعیف می کند و موجب رفتارهای نا معقول می شود. در هر یک از این موارد، بیمار نمی تواند زندگی روزمره عادی داشته باشد. تقریبا تمام جنبه های زندگی، از نحوه تمرکز حواس در کار تا خواب شبانه، تحت تاثیر افسردگی قرار می گیرند. افسردگی می تواند با کاهش توجه فرد حافظه و یادآوری اتفاقات را نیز مختل کند که به آن اختلال حافظه کاذب گفته می شود. 

افسردگی و بیماری ام اس نوعی رابطه پیچیده با هم دارند و هرکدام، دیگری را تشدید می کند. همچنین علائم ام‌اس و افسردگی در مواردی شبیه هم هستند و به همین دلیل، مشخص نیست که دقیقاً این علائم به دلیل خود بیماری است یا افسردگی.

بروز افسردگی در افراد مبتلا به ام اس طبیعی است. در حقیقت علائم افسردگی در حدی که احتیاج به درمان و کمک گرفتن از پزشک باشد در نیمی از افراد مبتلا به ام اس دیده می شود.

به عنوان مثال ام اس باعث می شود که فرد کمتر یا بیشتر بخوابد و احساس گیجی داشته باشد. ام اس باعث بروز خستگی غیرطبیعی می شود و کارایی فرد را کاهش می دهد. این مساله در بیشتر مواقع باعث بروز احساس گناهکاری می شود چرا که بیمار نمی تواند وظایف خود را در خانه و محل کار درست انجام دهد. همچنین نمی‌تواند کارهایی که دوست دارد مثل ورزش و فعالیت های فیزیکی مثل گذشته را انجام دهد. این علائم در فردی که حتی بدون ابتلا به ام اس دچار افسردگی می‌شود نیز دیده می شود.

البته پژوهشگران معتقدند که تحليل مغزي نیز خود می‌تواند در مبتلايان به ام اس سبب بروز افسردگي شود. بطوریکه آتروفي يا تحليل رفتن منطقه خاصي از هيپوكامپ در اين بيماران كه قسمتي حياتي از مغز است و در خلق وخو و حافظه نقش دارد، منجر به بروز افسردگي مي‌شود. و یا آنرا تشدید می کند.

افسردگی این افراد، ممکن است به دلیل تشخیص بیماری باشد. همان طور که این علائم و شرایط جدید توانایی های فرد را محدود می کند باعث ایجاد افسردگی نیز می شود. این افسردگی ممکن است به دلیل شرایط سخت و استرس هم باشد. طبیعی است که فرد مبتلا به ام اس به دلیل شرایط بیماری و نداشتن زندگی عادی و طبیعی این حس را خواهد داشت. واکنش دوستان و بویژه همسر بیمار، می تواند در ایجاد یا بهبود افسردگی بسیار کمک کند.

علائم این نوع افسردگی عبارتند از:

·        احساس ناراحتی: فرد اکثر اوقات ناراحت، نگران و گریان است. این احساسات را خود فرد یا اطرافیان او متوجه می شوند.

·        بی علاقگی: هیچ علاقه و میلی نسبت به چیزهایی که قبلاً دوست داشته ندارد.

·        تغییر در اشتها: اشتهای فرد بسیار کمتر یا بیشتر از دوران قبل از بیماری می شود که بروز چاقی یا لاغری بدون رژیم خاص را در پی دارد.

·        اختلالات خواب: برای خوابیدن ممکن است بسیار مشکل داشته باشد یا زیاد بخوابد.

·        احساس خستگی: فرد دائم خسته است و برای انجام کارها انرژی کافی ندارد.

·        احساس گناه: فرد احساس بی ارزش بودن و در نهایت گناهکار بودن دارد.

·        افکار خودکشی: فرد بدون دلیل و بطور گاهگاهی دچار افکار خودکشی می شود که این علامت از مهمترین علائم در تشخیص افسردگی است و حتی اگر به تنهایی نیز در فردی بروز کند باید در اولین فرصت به پزشک مراجعه نماید.

·        مشکلات شناختی: در موارد پیشرفته تر بیماری، فرد در انجام فعالیت های روزانه و هنگام تصمیم گیری، تمرکز و ساماندهی افکار با مشکل مواجه می شود.

بنابراین اگر دو یا چند مورد از علائم فوق را در خود می‌یابید به بروز افسردگی شک کنید و برای تشخیص دقیق تر تست تشخیصی بک را که در این سایت برای کمک به تشخیص مشکل شما قرار داده شده است تکمیل نمائید و در صورت ابتلا به موارد متوسط و شدید افسردگی، حتما جهت پی‌گیری و مداوا به متخصص روانپزشک مراجعه نمائید، خوشبختانه، همه انواع افسردگی قابل درمان است.

تست بک (Beck) یکی از معتبر ترین شیوه های ارزیابی شدت افسردگی به شمار می‌رود و در واقع، خود این آزمون، به کرات آزمون شده است. بدین ترتیب که سوالات، پس از پاسخگوئی تعداد زیادی آزمودنی، تصحیح و ویرایش شده است. به علاوه، روی صدها نفر، از هر دو جنس و درهمه شرایط، بارها اجرا شده و بدین وسیله اعتبار و روایی آن مورد تائید قرار گرفته است. هریک از سئوالات این آزمون برای سنجیدن یکی از ویژگیهای خلقی یا احساسات شما در نظر گرفته شده است اما با وجود این درکل می تواند وضعیت خلقی شما را از نظر شدت افسردگی برآورد نماید. و انجام آنرا به شما توصیه می کنیم.

برای انجام این تست اینجا را کلیک کنید
The Rolex's top Observatory chronometer, which has been cheap watch tested only after the movement has been put into the perpetual watches watch case, has an average error of less than two seconds per day, more than two times more accurate than the omega uk average chronometer certified chronometer.